• Józef Wiktoryn Damse

    ur. 1789.01.26 w Sokołowie k.Stryja - zm. 1852.12.15 w Rudnie

    Polski kompozytor, aktor sceny wileńskiej i warszawskiej, śpiewak i dyrygent, kapelmistrz 14 Pułku Kirasjerów Księstwa Warszawskiego, współautor pierwszego polskiego baletu romantycznego "Wesele w Ojcowie"

    J.Damse zmarł w Rudnie przebywając w gościnie u swojej córki Teresy Markowskiej. Pochowany na cmentarzu w Kołbieli (kwatera F3-9-17) obok swojej wnuczki Józefy Markowskiej.

    Fot. - Józef Damse, litografia J.H. Głowackiego z 1840 r.

  • Helena Bury

    ur. 1888 w Kołbieli - zm. 1888 w Kołbieli

    Zmarła w dzieciństwie córka Bohdana Bury i Idalii z Czarnockich, młodsza siostra Janiny Bury - Krahelskiej, doktora biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, ciotka Krystyny Krahelskiej, poetki, harcerki, żołnieża powstania warszawskiego i modelki, która pozowała do pomnika warszawskiej Syrenki.

    Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX w. rodzina Bury mieszkała jakiś czas w majatku Stara Wieś. Helena Bury pochowana jest na cmentarzu w Kołbieli (kwatera F4 -9-2a)

    Fot. - grób Heleny Bury w Kołbieli, fotografia D.Zagórski

  • Wanda Szmielew

    ur. 1918.04.05 w Warszawie - zm. 1976.08.27 w Warszawie

    Jedna z najlepszych polskich matematyczek, doktorantka na Uniwersytecie w Berkeley, uczennica Alfreda Tarskiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i laureatka nagrody im. Stefana Mazurkiewicza.

    Zmarła przedwcześnie na raka. Pochowana na cmentarzu w Kołbieli (kwatera E2-Z1-4)

    Fot. - Wanda Szmielew, www.history.mcs.st-andrews.ac.uk

  • Mieczysław Nowakowski

    ur. 1915.11.16 w Nowinach k.Kraśnika - zm. 1988.07.02 w Warszawie

    Jeden z najwybitniejszych polskich trenerów łucznictwa sportowego, trener polskiej kadry narodowej i trener koordynator włoskich, jugosłowiańskich i belgijskich klubów łuczniczych. Wynalazca klikera, stabilizatora i uchwytu pistoletowego we współczesnych łukach sportowych.

    Rodzina Nowakowskich od pokoleń zajmowała się lesnictwem i łowiectwem. Przed II Wojną Światową i w jej trakcie Nowakowscy pracowali w lesniczówce pod Kołbielą. Mieczysław Nowakowski pochowany jest w grobowcu rodzinnym w Kołbieli razem z zamordowanymi podczas wojny ojcem i bratem oraz innymi członkami rodziny (kwatera E4-1-13)

    Fot. - Mieczysław Nowakowski, www.marymont.waw.pl

  • Ryszard Toporowski

    ur. 1923.03.28 w Sokołowie (Sokołowej?) - zm. 1943.05.20 w Celestynowie

    Członek wojskowo-cywilnej organizacji konspiracyjnej Polska Niepodległa, która działała w okupowanej Polsce od 1939 roku. Pierwszy Szef Wydziału Informacji Komendy Głównej PN, psłdonimy "Topór" i "Grom", często inicjujący tworzenie nowych jednostek tej organizacji. Aresztowany w przypadkowej łapance i wywieziony do obozu w Majdanku został z niego wykupiony przez rodzinę.

    Zginął 20 maja 1943 roku wracając z obozu jako przypadkowa ofiara słynnej akcji odbicia więźniów pod Celestynowem. Pochowany na cmentarzu w Kołbieli (kwatera E4-1-6)

    Fot. - Ryszard Toporowski, fotografia w F.Wojciechowski "Polska Niepodległa"

  • Jan Iwaszkiewicz

    ur. 1849 w Żuchowcach p. kobryński - zm. 1895 w Kołbieli

    Pisarz gminny w Kołbieli. Syn Alojzego (Andrzeja) i Teofili z Ostromięckich, młodszy brat Józefa Iwaszkiewicza - powstańca styczniowego z oddziału Romualda Traugutta, który poległ w bitwie pod Stolinem oraz Rafała i Bernarda Iwaszkiewiczów z oddziału Bogusława Ejtminowicza, którzy polegli w bitwie pod lasem Jedlanka.

    Rodzina Iwaszkiewiczów została pozbawiona majatku za udział w powstaniu styczniowym. Znaleźli schronienie w Starej Wsi, w majatku Zamoyskich. Na cmentarzu w Kołbieli zachowała się płyta nagrobna małoletnich dzieci Iwaszkiewiczów: Stanisława, Jana i Józefy (kwatera niesygnowana w sektorze E4)

    Fot. - grób rodziny Iwaszkiewiczów, fotografia D.Zagórski